28. MAREC - DEŇ UČITEĽOV
28. marec je už niekoľko desaťročí spojený s menom Jána Amosa Komenského. Bol filozofom, teológom, spisovateľom a mysliteľom. Deň jeho narodenia, 28. marec, si aj u nás pripomíname ako Deň učiteľov. Mnohé jeho myšlienky a pedagogické postupy sú stále aktuálne.
Ako prvý určil školský rok a vyučovacie hodiny. Rozdelil čas v škole na prácu a odpočinok, zaviedol do života žiaka poriadok. Napísal pre školu prvú učebnicu Orbis pictus – Svet v obrazoch (1658). Navrhol postup, ktorý robil z učenia zábavu a nie drinu – učenie hrou.
Prečo 28. Marec?
Ján Amos Komenský bol jedným z veľmi významných učiteľov na Slovensku, ktorý stál za potrebou všeobecnej školskej dochádzky. Bol presvedčený o tom, že dobrá škola robí človeka lepším. Narodil sa 28. marca 1592. Tento deň je preto oslavou nielen jeho, veľkého učiteľa národov, ale najmä oslavou všetkých pedagógov. Bol jedným z prvých bojovníkov za poskytnutie vzdelania ľuďom bez rozdielu pohlavia, rasy a sociálneho postavenia.
Jeho ideou bolo názorné vyučovanie, požadoval psychologickejší prístup k vyučovaniu i k sebe samému. V jeho ideách pokračujú profesori i dnes. Byť učiteľom je poslanie. Učitelia vychovávajú a učia zodpovednosti a aj to je jeden z mnohých dôvodov, prečo si tento deň pripomenúť.
Všetkým učiteľom by sme radi vyjadrili úctu a poďakovanie za ich náročnú a zodpovednú prácu, ktorou dennodenne prispievate k všestrannosti rozvoja školy a študentov našej školy.